Taiteellinen työskentely sekä uusien teosten suunnittelu ja toteuttaminen laajaan yksityisnäyttelyyn

Hakemuksen tiivistelmä

Apurahakaudella suunnittelen ja toteutan uusia teoksia “People’s Republic of EGS”-yksityisnäyttelyyni Didrichsen taidemuseossa Helsingissä kesäkuussa 2024. Näyttely kokoaa yhteen taiteeni keskeisimmät teemat: EGS-kirjainyhdistelmä, kartat, historian, folkloren ja graffitin. Se kertoo abstraktilla tavalla kuvitteellisesta The People’s Republic of EGSistä, EGSin kansantasavallasta. Teoksissani keskityn tutkimaan karttoja ja niiden sisältämiä maailman vaikutusvaltaisimpia viivoja, rajoja, jotka yhdistävät ja erottavat ihmisiä, järjestävät maailmaa. Haluan taiteellani herättää toivoa ja kaataa rohkeasti raja-aitoja niin erilaisten maailmankuvien kuin taiteen eri lajien ja medioiden kuin väliltä. Haluan kertoa merkityksellisiä tarinoita, tutkia historiaa ja yhteiskuntaa, herättää keskustelua ja yrittää tehdä maailmasta kaikille oikeudenmukaisempi paikka.

Didrichsenin taidemuseossa kesällä 2024 järjestetty Embassy of EGS-näyttely toteutui erinomaisesti. Näyttely keräsi yli 19 000 kävijää ja herätti runsaasti huomiota 9sosiaalisessa mediassa. Avajaispuheen piti presidentti Tarja Halonen, ja tilaisuudessa nähtiin myös The National Theatre of EGS -ryhmän ensimmäinen julkinen esiintyminen. Kyseessä on EGSin perustama kokeellinen performanssiryhmä, joka esittää tasavallan kieltä ja kulttuuria.

Näyttely kokosi yhteen taiteilijan keskeisiä teemoja, kuten kartat, rajat, kansallisvaltion symbolit ja graffitin kieli. Didrichsenin museo toimi näyttelyn ajan kuvitteellisen EGSin kansantasavallan "suurlähetystönä", joka kommentoi leikkisästi mutta terävästi Euroopan lähihistoriaa ja tulevaisuutta. Näyttelyn yhteydessä julkaistiin myös kirja Travel Guide to the Republic of EGS.

Koneen Säätiön kaksivuotinen apuraha mahdollisti keskittyneen taiteellisen työskentelyn ja loi edellytykset näyttelyn toteutumiselle. Näyttely avasi myös uusia kansainvälisiä mahdollisuuksia: EGS on kutsuttu toteuttamaan Embassy of EGS -näyttelyt Spazio C21 -galleriassa Reggio Emiliassa (Italia) ja Museum of Graffitissa Miamissa (Yhdysvallat) vuonna 2025.