Taiteen erityisrahoitus Johanna Nuutinen + CO:lle

Hakemuksen tiivistelmä

Johanna Nuutinen + CO työskentelee taiteidenvälisesti yhdistäen korkealaatuisinta osaamista valon, äänen, kuva- ja kehontaiteen alueilta. Apurahakaudella Johanna Nuutinen + CO rakentaa pitkäjänteisiä, monivuotisia ja riittävästi rahoitettuja hankkeita freelancetyöntekijöiden kanssa. Rahoitus varmistaa toiminnan jatkuvuutta. Taiteellisen sisällön kärkenä on tunteiden ja aistikokemusten käsittely. Kestävän toimintaympäristön luominen sekä taloudellisesti, ekologisesti että eettisesti on ryhmän prioriteetteja.

Rahoituskauden aikana Johanna Nuutinen +Collaborators on tuonut näyttämölle neljä osaa kiitellystä SENSES-teossarjastaan. Esityslavoilla on nähty näköaistia käsittelevä OPIA (2022), ääntä ja kuuloaistia tutkiva Hz (2022), tuntoaistiin pureutuva SKIN HUNGER (2023) sekä hajuaistiin sukeltava ÉLIXIR DE MER (2025). Lisäksi Nuutinen on tehnyt vuosien 2022-2025 aikana tilausteoksia Skånes Dansteaterille, Suomen Kansallisbaletille sekä Ballet Finlandille.

Esityskokemuksen laajentaminen on ollut merkittävä teema läpi koko SENSES-teossarjan. SKIN HUNGER toi nykytanssin kentälle uraauurtavan tavan kokea teos kolmiulotteisen, binauraalisen äänimaailman kautta. Teoksen äänimaisema muodostuu tanssijoiden kehoihin asetetuista mikeistä, jotka toistavat suorana esiintyjien kehojen tuottamaa ääntä ja värähtelyä. ÉLIXIR DE MER toi puolestaan tuoksut ja hajut osaksi nykytanssiteosta. Teoksen aikana esitystilassa käytettiin viittä tarkkaan valittua tuoksua.

Tarkoituksena on, ettei toiminnan myötä saatu oppi, kokemus ja osaaminen jää vain ryhmän sisään, vaan ryhmä haluaa avoimesti jakaa teosprosesseissa saatua tietotaitoa ja viedä näin toiminnallaan koko nykytanssin kenttää rohkeasti eteenpäin.

Toiminnassa on panostettu ryhmän kansainvälistymiseen sekä kansainvälisen osaamisen virtaamisen Suomeen. Rahoituskauden aikana Johanna Nuutinen valittiin mukaan kansainvälistymistä edistävään Loisto-hankkeeseen sekä ryhmän teos OPIA esitettiin Ice Hot Nordic Dance Platform -tapahtumassa Helsingissä. Teostuotantojen työryhmissä on panostettu monialaiseen osaamiseen ja teosta on tehty yhdessä alan kasainvälisten ammattilaisten kanssa.