Maanviljelijöiden ilmastoviisaan toimijuuden vahvistaminen

Application summary

Teen tulevaisuudentutkimuksen väitöskirjaa maanviljelijöiden ilmastoviisaan toimijuuden vahvistamisesta. Tutkimuksen tavoitteena on edistää ilmastoviisasta maanviljelyä Suomessa lisäämällä ymmärrystä maanviljelijöiden toimijuuden kokonaisvaltaisesta tukemisesta. Toimijuuteen liittyy olennaisesti tulevaisuustietoisuus eli kyky hahmottaa ja jäsentää tulevaisuuksia. Se mahdollistaa tulevaisuuteen suuntautuvat toiminnan. Yhdessä toimijuus ja tulevaisuustietoisuus muodostavat proaktiivisuuden prosessin etsiä ja löytää itselleen merkityksellisiä toivottavia tulevaisuuksia sekä keinoja niiden edistämiseksi. Näistä lähtökohdista tutkin, miten ilmastoviisasta toimijuutta syntyy osana maatilan ekologisia ja sosiaalisia vuorovaikutuksia ja miten proaktiivisuus toivottavien tulevaisuuksien luomiseksi voi saada kipinää tulevaisuusverstaissa. Väitöskirjatutkimuksessani tuotan uutta tietoa maatilojen ilmastoviisaan toiminnan syntymisestä ja edistämisestä. Ymmärrykselle viljelijöiden toimijuuden tukemisesta osana maatilan dynaamisia prosesseja on suuri tarve aikana, jolloin viljelijöiltä odotetaan sekä kotimaisen ruuantuotannon turvaamista, että ilmastoratkaisujen tekemistä. Tulevaisuudentutkimukselle väitöskirja antaa tärkeää tietoa siitä, miten tulevaisuusverstaat edistävät kestävien proaktiivista tulevaisuuksien tekemistä. Yhdistän tutkimuksessani määrällistä ja laadullista aineistoa, joka on tuotettu kahteen syksyllä 2017 järjestämääni tulevaisuusverstaaseen liittyen. Verstaaseen osallistui viljelijöitä ja ruuantuotannon sidosryhmiä, ja ne olivat osa Luonnonvarakeskuksen Ilmastoviisaita ratkaisuja maaseudulle -hanketta. Väitöskirja-aineisto muodostuu verstaassa tuotetusta materiaalista ja keskustelujen äänitteistä, tulevaisuustietoisuus-kyselystä, verstaan vaikuttavuutta kartoittavasta seurantakyselystä ja seitsemän viljelijän kanssa tehdystä kahdesta haastattelukierroksesta.

Väitöstutkimuksessani selvitän, miten ja millaista ilmastoviisasta tulevaisuusajattelua- ja toimintaa (anticipation) syntyy osana maanviljelyä. Tutkin tulevaisuusajattelua ja -toimintaa kollektiivisesti, vastavuoroisesti ja kehollisesti tuottuvina prosesseina maatilasysteemin eri toimijuuksien vaikuttaessa toisiinsa.

Tutkimukseni tuottaa uudenlaista maatilasysteemistä tietoa tilanteessa, jossa viljelijöiltä odotetaan innovatiivista toimijuutta ja tulevaisuustekemistä ympäristökriisien, etenkin ilmastokriisin, ratkaisijoina. Vaikka maanviljelytutkimuksen kentällä on tehty tärkeää työtä yksilö- ja ihmiskeskeisten tutkimusnäkökulmien laajentamiseksi huomioimalla viljelyn monimuotoiset toimijuudet ja vuorovaikutuksellisissa suhteissa syntyvät tietämisen tavat, keskustelusta uupuu ymmärrystä siitä, miten tulevaisuusajattelua ja -toimintaa maatiloilla tapahtuu. Tulevaisuusajattelun ja -toiminnan prosessien hahmottaminen, eli käsitys siitä, miten maatilojen toimijuudet osallistuvat tulevaisuuksien tuottamiseen, on kuitenkin välttämätöntä maanviljelyn kestävyysmurrokselle. Väitöskirjassani vastaan tähän tarpeeseen keskittymällä viljelijöiden tulevaisuusajatuksiin ja -toimintaan ja niitä tuottaviin vuorovaikutussuhteisiin. Väitöskirjani onto-epistemologiset lähtökohdat kiinnittyvät posthumanistis-feministiseen ja etnografiseen tutkimuskirjallisuuteen. Tutkimus pohjautuu monimuotoiselle laadulliselle ja määrälliselle aineistolle: viljelijöille järjestämiini tulevaisuusverstaisiin, viljelijähaastatteluihin, kahteen kyselyyn sekä autoetnografisiin muistiinpanoihin. Väitöskirjassa käsittelen viljelyn erityisyyttä monimutkaisena sosiaalis-ekologisena systeeminä tulevaisuusajattelun ja -toiminnan näkökulmasta. Tutkimukseni antaa edellytyksiä tukea ilmastoviisasta maanviljelyä, ja kestävien tulevaisuuksien tuottamista elonkehän vastavuoroisissa suhteissa ylipäänsä.