Esseistinen tietokirja 2000-luvun suomalaisen elokuvan mieskuvasta ja sen vaikutuksesta yhteiskunnassa

Application summary

Valmistamme työparini Janne Sundqvistin kanssa tietokirjaa 2000-luvun suomalaisen elokuvan mieskuvasta. Työnimenä on Pahoista pojista hymyilevään mieheen. Miksi kirjoittaa kirja elokuviemme mieskuvasta? Koska mies on elokuvissamme oletusarvo. Tekijänä, tarinan päähenkilönä ja näyttelijänä. Miehen malli on yhteiskunnassamme rajallinen. Kaikki miesoletetut eivät siihen taivu, edes perinteisesti sellaisiksi mielletyt, heterot ja perheelliset kantasuomalaiset. Väitämme, että kulttuuriset tuotteet kuten elokuvat ylläpitävät perinteistä mieskuvaa yhteiskunnassa ja vahvistavat sen oikeellisuutta sekä tarkoituksella että huomaamattaan. Ja tämä seikka aiheuttaa kitkaa muuttuvassa yhteiskunnassa. Pahoista pojista hymyilevään mieheen kohdistaa katseen mieheen elokuvakerronnan sukupuolena. Se kartoittaa 2000-luvun suomalaisen elokuvan mieskuvaa kysyen, minkälaisia miestyyppejä elokuvissamme esiintyy ja millaisia ei ja miksi. Vastauksia antavat miehet - ohjaajat, tuottajat, näyttelijät, roolittajat, tutkijat. Teoksemme on sodan ja erilaisten väkivaltaisten ääriliikkeiden maailmassa erittäin ajankohtainen. Se pureutuu malleihin, joita erityisesti miehistä kertovat elokuvat vahvistavat ja joiden vaikutuspiirissä, pelien ja netin visuaalisten ärsykkeiden keskellä, me kaikki elämme. Näkökulmamme aiheeseen on uusi. Haluamme nostaa näkymättömänä pysyneen sukupuolen esiin arvoineen ja asenteineen, tehdä oletussukupuolesta tavallisen sukupuolen muiden joukkoon. Nähdä ja auttaa näkemään toisin. Olen toinen tietokirjan Neitoperhot ja pahanhautojat – naiset tekevät elokuvia kirjoittajista (Atena, 2023), ja jota Koneen säätiö rahoitti. Sitä varten haastattelimme kymmeniä naisia elokuvan eri ammattiryhmistä. Pahoista pojista hymyilevään mieheen -teosta kirjoitamme laajasti elokuvaan laillani perehtyneen toimittaja Janne Sundqvistin kanssa pyrkimyksenä toimia samoin: haastatella ja kuunnella, havainnoida ja analysoida.

Olemme työryhmänä, minä ja Janne Sundqvist, jatkaneet Koneen Säätiön apurahalla esseistisen tietokirjan valmistelua. Teos käsittelee suomalaisen 2000-luvun elokuvan mieskuvaa ja sen vaikutusta yhteiskunnassa.
Olemme haastatelleet kevään, kesän ja syksyn 2025 aikana parikymmentä hankkeen kannalta keskeistä elokuva-alan ammattilaista ja kehittäneet haastattelujen ynnä kirjallisen researchin avulla edelleen teoksen sisällysluetteloa. Olemme valmistaneet ja lähettäneet jo keväällä kiinnostuksensa hanketta kohtaan osoittaneelle kustantajalle esimerkkejä teoksen lukujen kirjoitustyylistä ja lähestymistavoista ja saaneet kommentteja jatkon suhteen sekä varmistuksen kiinnostuksesta hanketta kohtaan. Syksyllä 2025 olemme jatkaneet lukujen kirjoittamista ja toinen meistä on valmistanut suuritöisen taulukon elokuvien päähenkilöistä. Osa haastatteluista siirtyi loppuvuoteen ja jotkut vuoden 2026 kevääseen, johtuen muun muassa haastateltavien tiukoista aikatauluista. Jatkamme keväällä ja kesällä 2026 lukujen kirjoittamista erityisesti niihin liittyvistä teemoista.
Teoksen käsikirjoituksen valmiiksi saattaminen on siirtynyt kevääseen ja kesään 2026.